
Po pierwsze bardzo się zdziwiłem (a nawet zdenerwowałem), kiedy otrzymałem zamówiony pocztą filtr YF-122C - 500Hz, specjalny do FT-817 - a na nim widniał napis XF-115C. W pierwszym momencie pomyślałem, że otrzymałem pomyłkowo filtr 500Hz przeznaczony do trx'ów Yaesu serii FT-1000. Krótkie poszukiwania w Googlach rozwiały jednak moje obawy. Wszystko jest ok :)
Okazuje się, że do obu transceiverów stosowany jest ten sam filtr 500Hz (XF-115C), ale modele oznaczone symbolem YF-122C oraz YF-115C różnią się podstawką. I faktycznie widać to dobrze na zdjęciach, w modelu do serii FT-1000 płytka jest większa i widać na niej na wierzchu dodatkowe elementy.


Powyższe zdjęcia poglądowe zaczerpnąłem ze strony www.inradio.pl
Druga modyfikacja - opisywana na wielu stronach w internecie ma jeden "haczyk". W opisach znajdziemy wskazówki, że należy zdjąć obudowę radia, zdjąć przedni panel czołowy i na tylnej jego ściance nad enkoderem zlutować pierwsze cztery pola-zworki, a rozlutować piątą zworkę. Nie doszukałem się jednak nigdzie jasnej informacji od której strony liczyć, a pól-zworek jest razem dziewięć i firmowo zlutowana jest środkowa. Opis w internecie dodatkowo myli zdjęcie pokazujące numerowanie pinów zaczynając z dwóch różnych stron...
No i oczywiście za pierwszym razem zlutowałem nie te co trzeba, ale teraz już wiem : należy zlutować pierwsze cztery pola licząc od lewej stony (od kondensatora elektrolitycznego) - na zdjęciu cyferki w kolorze niebieskim!

Po ponownym, właściwym przelutowniu zworek (i zresetowaniu trx'a) wszystko zadziałało prawidłowo i zgodnie z oczekiwanym rezultatem :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz