wtorek, 26 maja 2009

E-magazyny krótkofalarskie

Od początku tego roku dostępne są w sieci dwa nowe ciekawe e-magazyny dla krótkofalowców (j.ang.): HAM-MAG i WorldRadio Online. Co miesiąc publikowany jest nowy numer do ściągnięcia w postaci pliku .pdf oraz dostępne jest archiwum poprzednich numerów. Poniżej adresy :




Poniżej adresy :

http://ham.france.free.fr/crbst_17.html

http://www.cq-amateur-radio.com/WorldRadio.html

Yaesu FT-1000MP filtry i modyfikacje

Jeśli jesteś posiadaczem trx'a Yaesu FT-1000mp lub późniejszych jego wersji mkV i zastanawiałeś się jak można ulepszyć swoje radio tu jest ciekawy artykuł :

http://www.qth.com/inrad/MP-Filter-Selection.pdf

Wyjaśnia jakie filtry są zainstalowane fabrycznie i w jakie dodatkowe możemy wypozażyć swój trx, zarówno dla modulacji CW, jak i SSB, co nam da taka modyfikacja, na którą częstotliwość pośrednią kupić filtr jeśli planujemy tylko jeden, czy fabryczny Yaesu, czy może produkcji Inrada i jakie są między nimi różnice. Na koniec opisane są dodatkowe modyfikacje proponowane przez Inrada, czyli IF Amplifier Mod, Roofing Filter Mod, Keying i AGC Mod. Warto poczytać!

poniedziałek, 11 maja 2009

Pomiary oscyloskopem dla krótkofalowców

Znalazłem w sieci bardzo fajny dokument napisany przez Paula NA5N opisujący co i w jaki sposób można pomierzyć oscyloskopem. Tym ciekawszy, że napisany przez krótkofalowca dla krótkofalowców, czyli dotyczy pomiarów naszych amatorskich urządzeń nadawczo-odbiorczych. Autor pokazuje jak dużo różnych pomiarów można wykonać przy uruchamianiu układów dysponując nawet najprostszym oscyloskopem z ograniczonym pasmem (np. do 5MHz).

Linki do pdf'ów - dwie części artykułu :

http://www.aoc.nrao.edu/~pharden/hobby/Scope1.pdf
http://www.aoc.nrao.edu/~pharden/hobby/Scope2.pdf

Na tej samej stronie znajdziecie też inne ciekawe artykuły, np. dotyczące projektowania filtrów LPF, wzmacniaczy na MOSFET'ach, przewodnik po popularnych tranzystorach wykorzystywanych w konstrukcjach QRP oraz przewodnik dot. propagacji fal krótkich zawierający szczególne wskazówki dla pracy QRP.

Strona główna Paula - dział hobby :

http://www.aoc.nrao.edu/~pharden/hobby/Hobby.shtml

środa, 6 maja 2009

Emtech ZM-2 tuner

Kolejna konstrukcja to skrzynka antenowa do sprzętu QRP. Mój wybór padł na ZM-2 firmy Emtech (www.emtech.steadynet.com) ponieważ jest niewielka, łatwa w budowie, pracuje w pasmach 80-10m, podobno doskonale stroi wszystkie dostępne typy anten - pionowe, dipole, whipy, long wire i nawet random wire, zasilane kablem koncentrycznym jak również drabinką! (ma wejście na linię symetryczną). Do tego dostępna jest w formie niedrogiego kitu zawierającego wszystkie elementy włącznie z obudową w której wycięte są otwory i nawiniętym już transformatorem. Zmontuje więc ją każdy, kto tylko potrafi utrzymać lutownicę w ręku ;)

Poniżej fotki ze składania tunera





Teraz czas na testy.. wyniki opiszę już niedługo.

Wzmacniacz Tajfun

Ostatnio rozglądałem się za jakimś prostym wzmacniaczem do radia qrp na pasma kf. Najbardziej zależało mi na niedużych wymiarach, zailaniu 12V i mocy wyjściowej ok 50W. Najlepiej gdyby działał na wszystkich pasmach kf, ale przede wszystkim na paśmie 80m - czasem zabieram trx qrp w weekend na działkę lub inny wyjazd, często też organizowane są wtedy różne zawody, ale nie zawsze jest kategoria qrp. Stąd potrzeba wzmocnienia przynajmniej do 50W, żeby móc konkurować z pozostałymi stacjami.

Znalazłem w sieci projekt Roberta SP3RAF (www.sp3raf.pl.tl) - wzmacniacz Tajfun, który można kupić w formie kitu do samodzielnego montażu - który spełnia chyba wszystkie moje oczekiwania :)
Autor pisze tak : "PROSTY, TANI I DOBRY LINIOWY WZMACNIACZ MOCY NA PASMA KRÓTKOFALOWE. Przy zasilaniu napięciem 12-15 V (typowo 13,8 V) i sterowaniu mocą 4 W wzmacniacz oddaje min. 50 W na wyjściu antenowym, pracując w pasmach 3,5-10 MHz. Na 1,8 MHz i na wyższych pasmach, moc jest nieco niższa."
Zestaw w obecnej wersji zawiera wszystkie elementy elektroniczne wzmacniacza (bez złącz, radiatora i obudowy). Na płytce znajduje się miejsce jedynie na filtr pasmowy na 80m, jeśli więc chcemy korzystać z urządzenia na innych pasmach niezbędne jest samodzielne wykonanie filtrów na pozostałe pasma na oddzielnej płytce.

Poniżej zamieszczam fotki dokumentujące budowany przeze mnie egzemplarz.


Na płytce "firmowo" już są wstawione nawinięte transformatorki


Do nawinięcia pozostają jedynie dwa "proste" toroidy


A tu widok płytki z wlutowanymi wszystkimi elementami


I praktycznie skończony już cały wzmacniacz - tylko bez obudowy


Do uruchamiania i regulacji układu wystarczy zwykły miernik uniwersalny. Wystarczy tylko ustawić potencjometrem prądy spoczynkowe tranzystorów końcowych - na wskazanie miernika 680-690mA. Poprawnie zmontowany i uruchomiony Tajfun działa od razu po włączeniu.


I test wzmacniacza - podłączony do nadajnika w paśmie 80m o mocy wyjściowej ok 5W na wyjściu dawał bardzo czysty sygnał CW o mocy 50W :)


Na więcej testów na razie nie miałem czasu. Teraz szukam odpowiedniej obudowy. Po solidniejszych testach i pomiarach napiszę więcej. Niewykluczone, że postaram się też rozbudować go o dodatkowe filtry na pozostałe pasma.

Start

Witam na moim blogu "QTC de SQ5FWR". Postaram się tu zamieszczać różne informacje i ciekawostki dotyczące mojego hobby, czyli krótkofalarstwa. Moje główne zainteresowania to : zawody krajowe i międzynarodowe, urządzenia i praca QRP, DX na pasmach KF, nauka telegrafii, w najbliższych planach praca przez satelity amatorskie oraz praca emisjami cyfrowymi na UKF z wykorzystaniem programu WSJT.
Postaram się też na bieżąco zamieszczać linki do innych ciekawych stron lub informacji znalezionych w necie.